Lokalsi do dzieła!

Projekt „Lokalsi do dzieła !” realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz środków budżetu państwa, Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację, Działanie: FESL.10.24-Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

  • Wartość projektu: 996 918,75 zł
  • Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 897 226,87 zł

Grupę docelową projektu „Lokalsi do dzieła !” stanowi 240 mieszkańców 15 gmin (średnio 16 osób z gminy): Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Knurowa, Mikołowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Pilchowic, Sosnowca, Świętochłowic, Tychów, Wojkowic (OSI transformacji górniczej), Zawiercia (OSI transformacji społeczno-gospodarczej). W każdej gminie Uczestnikami i Uczestniczkami będą zarówno seniorzy (60+), a także osoby do 29 r.ż., co zagwarantuje współpracę/integrację międzypokoleniową opartą o doświadczenia, kulturę, tradycję i wartości.

Głównym celem projektu jest rozwój aktywności społecznej oraz przygotowanie do akceptacji procesu transformacji i zmiany klimatycznej 240 osób (160K i 80M, w tym 30 osób z niepełnosprawnościami) z terenów podregionów górniczych (15 gmin).

W ramach projektu aktywizacji społecznej ulegnie 240 mieszkańców obszarów pogórniczych poprzez utworzenie w każdym środowisku Grupy Aktywności Lokalnej. Nastąpi poprawa jakości życia mieszkańców społeczności lokalnej w odpowiedzi na zdiagnozowane problemy społeczne, przy zachowaniu tożsamości kulturowej, historycznej i przemysłowej obszaru, poprzez realizację 15 inicjatyw oddolnych:

  • u 240 osób zwiększy się wiedza na temat możliwości włączenia się w działania transformacyjne i płynących z takiej postawy korzyści, a także wiedza i świadomość z zakresu zielonej gospodarki, ekologii i transformacji regionu, ze szczególnym uwzględnieniem działań podejmowanych w ww. zakresie w mikro-skali;
  • u 205 osób (160K i 45M) podniesiona zostanie wiedza i świadomość na temat zarządzania różnorodnością.

Poprzez realizację szerokiego spektrum form wsparcia (działania animacyjne, szkolenia, panele dyskusyjne, wyjazdy studyjne, gry uliczne, inicjatywy oddolne) projekt stanowi kompleksowy system wsparcia społecznej aktywizacji 240 mieszkańców 15 podregionów górniczych (w tym mieszkańców w największym stopniu dotkniętych procesem transformacji). Głównym efektem projektu będzie wzrost aktywności społecznej i świadome włączenie w proces transformacji ww. mieszkańców.

Projekt jest realizowany w okresie od 01.06.2024 r. do 30.06.2026 r.

Strona internetowa projektu https://lokalsi.frapz.org.pl/

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE